REAL-TIME obchodní seance - Skoro každý den sdílím obchody a náhledy na Traderspool.cz ZDE.

Mé ID obchodování - příklad a základní metodologie

Na základě dotazů na traderspool.cz k mému aktuálnímu dennímu obchodování se dnes pokusím nastínit svůj způsob ID obchodování. Samozřejmě jde pouze o základ logiky a hrubý popis metodologie, kterou používám k mému reálnémů obchodování. Více patternů, které používám vychází výhradně z níže uvedeného přístupu.

Obchodování „BÍLÉHO PROSTORU“ nebo „ČERNÉ DÍRY“?

Obchoduji na základě tzv. „Trading the white space“. Což je koncept, který znázorňuje situaci v trhu, kdy spousta obchodníků jsou "nalákáni" (squeeze) do trhu v místě, kde je veliký počet nevyplněných objednávek. Pokud tedy masy vstoupí do trhu právě v tento nejhorší možný okamžik, snažím se využít jejich ztrát a vstoupit proti nim spolu s velkými hráči trhu. Místa s nevyplněnými objednávkami vyhledávám na základě konceptu známým jako supply/demand zóny, ale mám malinko odlišný přístup. K vyhledávání „Squeeze pastí“ používám základní TA z price action a psychologii davu. Dále, hlavně pro výstupy, využívám základy teorie nabídky/poptávky z pohledu „volume by price“. Z technických indikátorů používám vedle VOLUME pouze DELTA indikátor, který mi napovídá o nepoměru nakupujících a prodávajících.

NABÍDKA a POPTÁVKA, to je to o co tu běží

Nejdříve jde tedy o to najít v trhu místa, kde by mohl být veliký počet nevyplněných velkých objednávek. To znamená najít taková místa v historii cenové price action, kde byla největší nerovnováha mezi nakupujícími a prodávajícími, tedy mezi nabídkou a poptávkou.

SQUEEZE neboli pasti, pasti, pastičky

Pokud mám v grafu zobrazená místa, kde by mohli čekat velké objednávky, neznamená to, že budu automaticky obchodovat odrazy od těchto zón. Stejně důležitou věcí je i jakým způsobem se cena do potencionální zóny (supply/demand) dostane.

Zakreslené Supply/demand zóny se stávají platnými pouze v případě, dostane-li se cena do těchto zón dle principu „novice squeeze“. To je situace, kdy do trhu vstoupí co nejvíce „technických“ obchodníků najednou. Tito obchodníci jsou tak „nalákáni“ do trhu v nejméně vhodný okamžik. Nevyplněné objednávky velkých obchodníků jsou totiž následně aktivovány a obchodníci, kteří vstoupili na základě několikrát potvrzeného cenového patternu začínají ztrácet a panikařit…

Jak obchodují prodělávající obchodníci (všichni jsme tak obchodovali a kdo tvrdí, že ne prodělává dodnes!)

  • Předpovídají - snaží se přechytračit trh
  • Vstupují do trhu když se cítí bezpečně – v době s největším aktuálním momentem a na základě několikrát potvrzeného cenového patternu
  • Jednají na základě emocí

obr; příklad obchodní seance zobchodované na principu "trading the white space" a "squeeze. Crude oil 27.05.2015

PROFIT a nebo PANIKA?

Pokud v místě naší zóny začínají vstupovat masy teoretických obchodníků do trhu, můžeme začít přemýšlet o otevření obchodu právě proti těmto hráčům. Ti, když začnou ztrácet budou jednat na základě emocí a začnou panikařit. Pokud se k tomu přidají velcí hráči, kteří se na tom snaží profitovat, máme, řekl bych dobrý důvod neotálet a svézt se s nimi.

"Obchoduji co vidím a nepředvídám! Tak se vyhýbám negativním emocím při obchodování"

ŘÍZENÍ POZICE BEZ ZÁCHRANÉ BRZDY? NIKDY!

Každý trader by si měl najít takový způsob vystupování z obchodu, který mu vyhovuje. Osobně bych ale nezapomínal na jednu věc:

Stejně důležitý (ne-li důležitější) jako vstup do pozice, je v tradingu i výstup z pozice.

Ano, dělám teď trochu chytrýho, ale teď můžu. A víte proč? Protože tuhle chytrost jsem si jen tak nevycucal z prstu, ale v době svých obchodních začátků pěkně zaplatil.

Já pro řízení otevřené pozice a uzavírání pozic (trademanagement) využívám stejného principu jako při vstupu do obchodu a tomu přidávám základ aukčního procesu pomocí volume. Hned první věcí, kterou nastavuji po vstupu do obchodu je Stop-Loss. Dnes už si nedovedu představit jediný obchod bez „záchrané brzdy“.

Obecně se dá říci, že se snažím dodržovat stále stejné věci dokola;

Nepředvídat, nebýt chamtivý, nepanikařit…

KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ

No a nakonec nám už jen zbývá? No přece pochvala. Po ziskovém i po ztrátovém obchodě se prostě pochvalte. Myslím to vážně! Tedy, pokud váš obchod byl kompletně dle vašeho obchodního plánu.

Nezapomeňte totiž jednu důležitou věc: (ano, opět dělám chytrého a ano, opět jsem si to v minulosti zaplatil)

Každý obchod, který byl otevřený, řízený a zavřený dle vašeho obchodního plánu je úspěšný! Nezáleží, jestli byl ztrátový nebo ziskový. Už přeci dávno nejsme ty naivky, kteří si myslí že trading jde dělat beze ztrát.

Tak ať těch ztrát je co nejméně.

JS-trading.cz

Blog tradera pohybujícího se na burze již několik let. Používá obchodní strategie založené na price action a volume. Převážně se věnuje dennímu obchodování na futures trhu,swingovému obchodování komodit a spreadovému obchodování.

Internetová stránka: JS-trading.cz/ Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

1 komentář

Zanechat komentář

zpátky nahoru
"Nikdy se nevzdám toho být ten nejlepší trader!" J.S.

newsletter

přihlašte se k odběru novinek

kalendář

« Červenec 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

live stream

REAL-TIME SDÍLENÍ
každý obchodní den
1
4:15-17:00 SEČ

 

Sign In or Create Account

Web Analytics